The price of Asus ROG Zephyrus G15 GA503RW-LN066WS Gaming Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 15th August 2022. This laptops available in 1 variants AMD Ryzen 9 6900HS+ 16GB+ 1TB SSD+ Win11 Home+ 8GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 11 Home |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i5 |
RAM8 GB DDR4 |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 2 Year Warranty.
Asus ROG Zephyrus G15 GA503RW-LN066WS Gaming Laptop comes with Intel Core i5 Processor and 2.2 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4.5 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, Camera, Keyboard Backlit, Touchpad.
Take a look at Asus ROG Zephyrus G15 GA503RW-LN066WS Gaming Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 254x359x21.7 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Gaming, Performance |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| PPI | 141 |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | Full HD |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5.2 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax) |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Keyboard | Single Backlight Keyboard (Red) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | Realtek ALC233 |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 12 mb |
|---|---|
| Model | Asus ROG Zephyrus G15 GA503RW-LN066WS Gaming Laptop |
| Processor | Intel Core i5 |
| Speed | 2.2 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4.5 GHz |
| Brand | Asus |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Bangladesh | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|