The price of Asus TUF Gaming F15 FX507ZM-HF068WS Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 17th June 2022. This laptops available in 1 variants 12th Gen Core i7+ 16GB+ 1TB SSD+ Win11+ 6GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i7 |
| RAM | 16 GB |

OSWindows 11 Home |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i7 |
RAM16 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Onsite Warranty.
Asus TUF Gaming F15 FX507ZM-HF068WS Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 2.2 kg.
Asus TUF Gaming F15 FX507ZM-HF068WS Laptop comes with Intel Core i7 Processor and 3 GHz Turbo Boost Upto 4.7 GHz speed.
In terms of connectivity, this model has WiFi, Camera, Keyboard Backlit. Asus TUF Gaming F15 FX507ZM-HF068WS Laptop comes with 300nits, Contras 1000:1, NTSC 72% SRGB 100%.
Asus TUF Gaming F15 FX507ZM-HF068WS Laptop comes up with various features such as 300nits, Contras 1000:1, NTSC 72% SRGB 100%.
Take a look at Asus TUF Gaming F15 FX507ZM-HF068WS Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Dimensions | 251 x 354 x 24.9 mm |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
| Weight | 2.2 kg |
| Features | 300nits, Contras 1000:1, NTSC 72% SRGB 100% |
|---|---|
| PPI | 141 |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | Full HD, IPS-level |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5.2 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | AI Noise-canceling techNology, Dolby Atmos, Hi-Res certification |
| Speakers | Two built-in speakers |
| Cache | 24 MB |
|---|---|
| Model | Asus TUF Gaming F15 FX507ZM-HF068WS Laptop |
| Processor | Intel Core i7 |
| Series | TUF Gaming F15 |
| Speed | 3 GHz Turbo Boost Upto 4.7 GHz |
| Brand | Asus |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| RAM | 16 GB |
|---|
| Battery | 4 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|