

OSWindows 10 Home Basic |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB DDR4 |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home Basic (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
HP 15s-du1516TU (45W89PA) Laptop comes with Intel Core i3 Processor and 2.1 GHz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Card Reader, Headphone Jack, Microphone In. HP 15s-du1516TU (45W89PA) Laptop comes with Full HD IPS LED Backlit Display.
HP 15s-du1516TU (45W89PA) Laptop comes up with various features such as Full HD IPS LED Backlit Display. It also include following softwares: Microsoft Office Home and Student 2019, HP Documentation, HP BIOS Recovery, HP Smart, HP Support Assistant, Dropbox.
Take a look at HP 15s-du1516TU (45W89PA) Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More - Read Less| Device Type | Netbook |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Features | Full HD IPS LED Backlit Display |
| PPI | 141 |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Card Reader | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
|---|---|
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Dual Speakers |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Cache | 4 MB |
|---|---|
| Model | HP 15s-du1516TU (45W89PA) Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | Core i3 |
| Speed | 2.1 GHz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | HP |
|---|---|
| GPU | Intel UHD |
| RAM | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Bangladesh | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019, HP Documentation, HP BIOS Recovery, HP Smart, HP Support Assistant, Dropbox |
|---|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adapter |