The price of HP 15s-fr2508TU Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 13th May 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i3+ 8GB+ 512GB SSD+ Win11 Home.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i3 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 11 Home |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts and labor. On-site repair. Terms and conditions var.
HP 15s-fr2508TU Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.7 kg.
HP 15s-fr2508TU Laptop comes with Intel Core i3 Processor and Quad Core Turbo Boost Upto 3.7 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Microphone In, WiFi, Camera. HP 15s-fr2508TU Laptop comes with Micro-edge, 250 Nits, 45% Ntsc.
HP 15s-fr2508TU Laptop comes up with various features such as Micro-edge, 250 Nits, 45% Ntsc.
Take a look at HP 15s-fr2508TU Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 242 x 358 x 17.9 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts and labor. On-site repair. Terms and conditions var |
| Weight | 1.7 kg |
| Features | Micro-edge, 250 Nits, 45% Ntsc |
|---|---|
| PPI | 141 |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | IPS Screen |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Model | HP 15s-fr2508TU Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | Core i3 |
| Speed | Quad Core Turbo Boost Upto 3.7 GHz |
| GPU | Intel Integrated |
|---|
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Bangladesh | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|