The price of [object Object],[object Object], start from in Bangladesh, with the lowest price from 13th July 2022. This laptops available in 1 variants Core i3 10th Gen+8 GB+1 TB+Windows 10.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home |
| Resolution | 1920?x?1080?pixels |
| Screen Size | 15.6?inches |
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 10110U |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 1 TB |
| Battery Backup | Upto 9 hours |

OSWindows 10 Home |
Resolution1920?x?1080?pixels |
Screen Size15.6?inches |
Processor10th Gen Intel Core i3 10110U |
RAM8 GB |
Solid State Drive1 TB |
Battery BackupUpto 9 hours |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1?year Warranty.
Lenovo Ideapad 3 15IML05 (81WB015GIN) Laptop has a screen size of 15.6?inches and weighs approximately 1.7?kg. This Windows 10 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920?x?1080?pixels.
Lenovo Ideapad 3 15IML05 (81WB015GIN) Laptop comes with Intel SoC Processor and 2 x 2.1?GHz (Turbo Speed upto 4.1?GHz) Cores speed. This Model comes up with 8?GB DDR4 of RAM and 256?GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, Camera, Keyboard Backlit, Touchpad. Lenovo Ideapad 3 15IML05 (81WB015GIN) Laptop comes with Full HD TN 220nits.
Lenovo Ideapad 3 15IML05 (81WB015GIN) Laptop comes up with various features such as Full HD TN 220nits.
Take a look at Lenovo Ideapad 3 15IML05 (81WB015GIN) Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 362.2?x?253.4?x?19.9?mm |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1?year Warranty |
| Weight | 1.7?kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Features | Full HD TN 220nits |
| PPI | ~ 141?PPI |
| Resolution | 1920?x?1080?pixels |
| Size | 15.6?inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| WiFi | 11ac, 2x2 |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Keyboard | English Non , No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | 2 x 1.5W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 4?MB |
|---|---|
| Chipset | Intel SoC |
| Generation | 10th Gen |
| Model | Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB012DIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10 Home) |
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 10110U |
| Series | Core i3 |
| Speed | 2 x 2.1?GHz (Turbo Speed upto 4.1?GHz) Cores |
| Brand | Lenovo Laptops |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Maximum RAM Supported | Upto 12?GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| RAM Bus Speed | 2666?MHz |
| Solid State Drive | 1 TB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Bangladesh | |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 35?Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 9 hours |