The price of Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ITL6 82L300DEIN Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 9th December 2021. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i5+ 16GB+ 512GB SSD+ Win11 Home.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Resolution | 2240 x 1400 pixels |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery Backup | Upto 6 hours |

OSWindows 11 Home |
Resolution2240 x 1400 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i5 |
RAM16 GB DDR4 |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 6 hours |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year Warranty.
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ITL6 82L300DEIN Laptop has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.41 kg. This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 2240 x 1400 pixels.
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ITL6 82L300DEIN Laptop comes with Intel Core i5 Processor and 2.5 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 2.5 GHz speed. This Model comes up with 16 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Bluetooth, Card Reader, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Inbuilt Microphone, Touchpad. Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ITL6 82L300DEIN Laptop comes with Brightness: 300 nits | Refresh Rate : 60Hz | 100% sRGB.
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ITL6 82L300DEIN Laptop comes up with various features such as Brightness: 300 nits | Refresh Rate : 60Hz | 100% sRGB.
Take a look at Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ITL6 82L300DEIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 221x312x18mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 1.41 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Features | Brightness: 300 nits | Refresh Rate : 60Hz | 100% sRGB |
| PPI | 189 |
| Resolution | 2240 x 1400 pixels |
| Size | 14 inches |
| Touch | No |
| Type | 2.2K QHD Display |
| Best 14 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Card Reader | Yes |
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 8 mb |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | IdeaPad 5 Pro 14ITL6 82L300DEIN Laptop |
| Processor | Intel Core i5 |
| Speed | 2.5 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 2.5 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated |
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2240 x 1400 pixels |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|