The price of Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K201ULIN Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 15th July 2022. This laptops available in 1 variants Ryzen 5 5600H+ 16GB+ 512GB SSD+ Win11 Home+ 4GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 11 Home |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorAMD Ryzen 5 |
RAM16 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K201ULIN Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 2.25 kg.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K201ULIN Laptop comes with AMD Ryzen 5 Processor and 3.3 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz speed. This Model comes up with 16 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Fingerprint Sensor, Microphone In, Camera, Inbuilt Microphone, Keyboard Backlit. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K201ULIN Laptop comes with 120 Hz, Full HD Anti-glare Display, 250nits Brightness, 45 Percent NTSC, DC Dimmer.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K201ULIN Laptop comes up with various features such as 120 Hz, Full HD Anti-glare Display, 250nits Brightness, 45 Percent NTSC, DC Dimmer.
Take a look at Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K201ULIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 252 x 360 x 24 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 2.25 kg |
| Features | 120 Hz, Full HD Anti-glare Display, 250nits Brightness, 45 Percent NTSC, DC Dimmer |
|---|---|
| PPI | 141 |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | IPS Screen |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Cache | 16 MB |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K201ULIN Laptop |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Series | IdeaPad Gaming |
| Speed | 3.3 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |