The price of Lenovo Ideapad Slim 3 82H802KVIN Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 31st August 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i5+ 8GB+ 512GB SSD+ Win11 Home.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 8 GB DDR4 |

OSWindows 11 Home |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i5 |
RAM8 GB DDR4 |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
Lenovo Ideapad Slim 3 82H802KVIN Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 2.25 kg.
Lenovo Ideapad Slim 3 82H802KVIN Laptop comes with Intel Core i5 Processor and 3.1 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 4.4 GHz speed.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, Camera, Touchpad. Lenovo Ideapad Slim 3 82H802KVIN Laptop comes with 120 Hz Refresh Rate, 250nits Anti-glare, 45% NTSC, DC dimmer.
Lenovo Ideapad Slim 3 82H802KVIN Laptop comes up with various features such as 120 Hz Refresh Rate, 250nits Anti-glare, 45% NTSC, DC dimmer.
Take a look at Lenovo Ideapad Slim 3 82H802KVIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Netbook |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 2.25 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Features | 120 Hz Refresh Rate, 250nits Anti-glare, 45% NTSC, DC dimmer |
| PPI | 141 |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | IPS |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | 2x Array Microphones |
| Keyboard | English Keyboard |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Dual Speakers |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Model | Lenovo Ideapad Slim 3 82H802KVIN Laptop |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | IdeaPad Gaming 3 |
| Speed | 3.1 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 4.4 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Best 8 GB RAM laptops price in Bangladesh | |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|