The price of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H802XXIN Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 24th December 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i5+ 16GB+ 512GB SSD+ Win11.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 15.6 inches |
| RAM | 16 GB DDR4 |

OSWindows 11 Home |
Screen Size15.6 inches |
RAM16 GB DDR4 |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Onsite Warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H802XXIN Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.65 kg.
In terms of connectivity, this model has Camera. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H802XXIN Laptop comes with Integrated 45Wh Battery, ErP Lot 3, RoHS Compliant.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H802XXIN Laptop comes up with various features such as Integrated 45Wh Battery, ErP Lot 3, RoHS Compliant.
Take a look at Lenovo IdeaPad Slim 3 82H802XXIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
| Weight | 1.65 kg |
| Dimensions | 359 x 237 x 19.9 mm |
| Size | 15.6 inches |
|---|---|
| Touch | No |
| Type | LED |
| Features | Integrated 45Wh Battery, ErP Lot 3, RoHS Compliant |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5.1 |
|---|---|
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Fingerprint Sensor | No |
| Camera | Yes |
|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 82H802XXIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) |
|---|---|
| Speed | Quad Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Series | Core i5 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Adapter Type | Rapid Charge (Up to 80% in 1 Hour) |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|