The price of Asus X415EA-EK302WS Laptop start from in Pakistan, with the lowest price from 6th December 2021. This laptops available in 1 variants (11th Gen Core i3+ 4GB+ 256GB SSD+ Wind11 Home).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i3 |
| RAM | 4 GB |
| Solid State Drive | 256 GB |

OSWindows 11 Home |
Resolution1920x1080 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM4 GB |
Solid State Drive256 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1.
Asus X415EA-EK302WS Laptop has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.6 kg. This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920x1080 pixels.
Asus X415EA-EK302WS Laptop comes with Intel Core i3 Processor and 4.1 Hz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 4 GB DDR4 of RAM and 256 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Inbuilt Microphone, Keyboard Backlit. Asus X415EA-EK302WS Laptop comes with 220 nits Brightness, 45% NTSC color gamut.
Asus X415EA-EK302WS Laptop comes up with various features such as 220 nits Brightness, 45% NTSC color gamut.
Take a look at Asus X415EA-EK302WS Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 216x325.4x19.9mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 |
| Weight | 1.6 kg |
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| Features | 220 nits Brightness, 45% NTSC color gamut |
| PPI | 157 |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Size | 14 inches |
| Touch | No |
| Type | FHD |
| Best 14 Inch laptops price in Pakistan | |
| Bluetooth | v4.1 |
|---|---|
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | SonicMaster |
| Speakers | Built-in speaker |
| Touchpad | No |
| Cache | 6 MB |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | Asus X415EA-EK302WS Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Speed | 4.1 Hz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | Asus |
|---|---|
| GPU | Intel UHD Graphics |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Solid State Drive | 256 GB |
| Best 4 GB RAM laptops price in Pakistan | |
| Battery | 2 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|