The price of HP 14s-dy2506TU Laptop start from in Pakistan, with the lowest price from 7th December 2021. This laptops available in 1 variants (11th Gen Core i3+ 8GB+ 256GB SSD+ Win11 Home).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i3 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 256 GB |

OSWindows 11 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB |
Solid State Drive256 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
HP 14s-dy2506TU Laptop has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.46 kg. This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
HP 14s-dy2506TU Laptop comes with Intel Core i3 Processor and 1.7 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.7 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 256 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit. HP 14s-dy2506TU Laptop comes with Brightness: 250 nits, 157 ppi, Color Gamut: 45%NTSC.
HP 14s-dy2506TU Laptop comes up with various features such as Brightness: 250 nits, 157 ppi, Color Gamut: 45%NTSC.
Take a look at HP 14s-dy2506TU Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 225 x 324 x 17.9 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 1.46 kg |
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| Features | Brightness: 250 nits, 157 ppi, Color Gamut: 45%NTSC |
| PPI | 157 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 14 inches |
| Touch | No |
| Type | Full HD, IPS Brightview, Micro-edge, WLED- Backlit |
| Best 14 Inch laptops price in Pakistan | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Card Reader | Multi-format SD Media Card Reader |
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphone |
| Keyboard | Full-size, natural silver keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | HP 14s-dy2506TU Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | Core i3 |
| Speed | 1.7 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.7 GHz |
| Brand | Hp |
|---|---|
| Dedicated Memory | DDR4 |
| GPU | Intel Integrated UHD |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Solid State Drive | 256 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Pakistan | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
|---|