The price of HP Envy 13 x360 13-bd1003TU Laptop start from in Pakistan, with the lowest price from 12th February 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i7+ 16GB+ 512GB SSD+ Win11 Home.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 13.3 inches |
| Processor | Intel Core i7 |
| RAM | 16GB |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery Backup | Upto 13 hours |

OSWindows 11 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size13.3 inches |
ProcessorIntel Core i7 |
RAM16GB |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 13 hours |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year.
HP Envy 13 x360 13-bd1003TU Laptop has a screen size of 13.3 inches and weighs approximately 1.3 kg. This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
HP Envy 13 x360 13-bd1003TU Laptop comes with Intel Core i7 Processor and 2.9 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 5 GHz speed. This Model comes up with 16 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Inbuilt Microphone, Keyboard Backlit. HP Envy 13 x360 13-bd1003TU Laptop comes with Micro-edge, Edge-to-edge Glass, 400 nits Brightness, 100 Percent DCI-P3, UWVA, Corning Gorilla Glass NBT, FHD.
HP Envy 13 x360 13-bd1003TU Laptop comes up with various features such as Micro-edge, Edge-to-edge Glass, 400 nits Brightness, 100 Percent DCI-P3, UWVA, Corning Gorilla Glass NBT, FHD.
Take a look at HP Envy 13 x360 13-bd1003TU Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 194 x 306 x 17 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.3 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Features | Micro-edge, Edge-to-edge Glass, 400 nits Brightness, 100 Percent DCI-P3, UWVA, Corning Gorilla Glass NBT, FHD |
| PPI | 166 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 13.3 inches |
| Touch | No |
| Type | OLED |
| Best 14 Inch laptops price in Pakistan | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| WiFi | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
|---|---|
| Keyboard | All-in-One Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | no |
| Sound | HP Audio Boost |
| Speakers | Dual Speakers |
| Cache | 12 MB |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | HP Envy 13 x360 13-bd1003TU Laptop |
| Processor | Intel Core i7 |
| Series | Core i7 |
| Speed | 2.9 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 5 GHz |
| Brand | Hp |
|---|---|
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| RAM | 16GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 13 hours |