The price of Lenovo Ideapad 5 15ITL05 82FG0117IN Laptop start from in Pakistan, with the lowest price from 1st January 1970. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i7+ 16GB+ 512GB SSD+ Win10.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home Basic |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i7 |
| RAM | 16GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 10 Home Basic |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i7 |
RAM16GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home Basic (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
Lenovo Ideapad 5 15ITL05 82FG0117IN Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.66 kg. This Windows 10 Home Basic (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
Lenovo Ideapad 5 15ITL05 82FG0117IN Laptop comes with Intel SoC Processor and Quad Core Turbo Boost Upto 4.7 GHz speed. This Model comes up with 16 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Card Reader, Fingerprint Sensor, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit. Lenovo Ideapad 5 15ITL05 82FG0117IN Laptop comes with Full HD LED Micro-Edge Display (250 nits Brightness, 45% NTSC.
Lenovo Ideapad 5 15ITL05 82FG0117IN Laptop comes up with various features such as Full HD LED Micro-Edge Display (250 nits Brightness, 45% NTSC.
Take a look at Lenovo Ideapad 5 15ITL05 82FG0117IN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Dimensions | 233 x 356 x 17.9 mm |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 1.66 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Features | Full HD LED Micro-Edge Display (250 nits Brightness, 45% NTSC |
| PPI | 141 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 15 Inch laptops price in Pakistan | |
| Bluetooth | v5.1 |
|---|---|
| Card Reader | Yes |
| Ethernet | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Microphone |
| Keyboard | English Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Cache | 12 mb |
|---|---|
| Chipset | Intel SoC |
| Generation | 11th Gen |
| Model | Lenovo Ideapad 5 15ITL05 82FG0117IN Laptop |
| Processor | Intel Core i7 |
| Speed | Quad Core Turbo Boost Upto 4.7 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | Intel Iris Xe |
| RAM | 16GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery | 4 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Manual |
|---|