The price of Lenovo IdeaPad Slim 3 81WE01QLIN Laptop start from in Pakistan, with the lowest price from 1st February 2022. This laptops available in 1 variants 10th Gen Core i3+ 8GB+ 512GB SSD+ Win11.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i3 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 10 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 3 81WE01QLIN Laptop has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.5 kg. This Windows 10 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Bluetooth, Headphone Jack, WiFi, Camera, Inbuilt Microphone. Lenovo IdeaPad Slim 3 81WE01QLIN Laptop comes with Laptop, Power Adapter, User Manual.
Lenovo IdeaPad Slim 3 81WE01QLIN Laptop comes up with various features such as Laptop, Power Adapter, User Manual.
Take a look at Lenovo IdeaPad Slim 3 81WE01QLIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 241 x 327 x 20 mm |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 1.5 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| PPI | 157 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 14 inches |
| Type | LED |
| Best 14 Inch laptops price in Pakistan | |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Cache | 4 MB |
|---|---|
| Generation | 10th Gen |
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 81WE01QLIN Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | Core i3 |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Dedicated Memory | Intel UHD Graphics |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Maximum RAM Supported | Upto 12 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Pakistan | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Manual |
|---|