The price of Fossil FTW6008 Smartwatch start from in Pakistan, with the lowest price from 4th June 2022. This smartwatches available in 1 variants 1.19 in.
| Specs | Value |
|---|---|
| Battery Backup | 1 day |
| Bluetooth | Yes |
| Material | Stainless steel |
| Size | 1.19 in |
| Water Resistant | Yes |
| Compatible OS | Android & iOS |

Battery Backup1 day |
BluetoothYes |
MaterialStainless steel |
Size1.19 in |
Water ResistantYes |
Compatible OSAndroid & iOS |
It is one of the popular smartwatches in this price range.
The shape of Fossil FTW6008 Smartwatch dial is 1.19 in and it is made up of Stainless steel. This model comes up with a great resolution of 320 x 320 pixels and 226 ppi.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Touch, Water Resistant.
Fossil FTW6008 Smartwatch has great features such as Alarm Clock etc. Fossil FTW6008 Smartwatch is compatible with Android & iOS.
This Fossil Smartwatch has Pedometer, Calorie Count, Step Count.
Browse the Fossil FTW6008 Smartwatch detailed specifications and features to know more.
+ Read More| Battery Backup | 1 day |
|---|
| Camera | No |
|---|
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Weight | 56 g |
|---|---|
| Material | Stainless steel |
| Shape | Circle |
| Touch | Yes |
|---|---|
| Size | 1.19 in |
| Resolution | 320 x 320 pixels |
| PPI | 226 ppi |
| Sales Package | 1 Smart Watch, User manual |
|---|
| Water Resistant | Yes |
|---|---|
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Scratch Resistant | No |
| Meters and sensors | Pedometer, Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock |
| Model | FTW6008 |
|---|
| Inbuilt Memory | 4 GB |
|---|
| Compatible OS | Android & iOS |
|---|---|
| CPU | Snapdragon Wear 2100 |
| Warranty | 24 Months |
|---|