The price of Fossil Julianna HR FTW6035 Smartwatch start from in Pakistan, with the lowest price from 18th August 2022. This smartwatches available in 1 variants 1.28 inch .
| Specs | Value |
|---|---|
| Battery Backup | 2 days |
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| Material | Stainless steel, Stainless Steel |
| Size | 1.28 in |
| Water Resistant | No |
| Compatible OS | Android |

Battery Backup2 days |
BluetoothYes, 4.2 |
MaterialStainless steel, Stainless Steel |
Size1.28 in |
Water ResistantNo |
Compatible OSAndroid |
It is one of the popular smartwatches in this price range.
The shape of Fossil Julianna HR FTW6035 Smartwatch dial is 1.28 in and it is made up of Stainless steel, Stainless Steel. This model comes up with a great resolution of 416 x 416 pixels and 460 ppi.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Wi-Fi, GPS, Touch.
Fossil Julianna HR FTW6035 Smartwatch has great features such as Alarm Clock etc. Fossil Julianna HR FTW6035 Smartwatch is compatible with Wear OS.
This Fossil Smartwatch has Heart Rate Monitor, Calorie Count, Step Count.
Browse the Fossil Julianna HR FTW6035 Smartwatch detailed specifications and features to know more.
+ Read More| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Backup | 2 days |
| Camera | No |
|---|
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| GPS | Yes |
| Material | Stainless steel, Stainless Steel |
|---|---|
| Shape | Circle |
| Type | Color AMOLED |
|---|---|
| Touch | Yes |
| Size | 1.28 in |
| Resolution | 416 x 416 pixels |
| PPI | 460 ppi |
| Sales Package | 1x Fossil Julianna HR Rose Gold Smart Watch FTW6035 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Altimeter, Ambient Light, Gyroscope, Heart Rate, Microphone, NFC, Untethered GPS |
| Water Resistant | No |
|---|---|
| Water Resistant Depth | 30 m |
| Scratch Resistant | No |
| Meters and sensors | Heart Rate Monitor, Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock |
| Model | FTW6035 |
|---|
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Inbuilt Memory | 8 GB |
| OS | Wear OS |
|---|---|
| Compatible OS | Android |
| CPU | Quallcomm Snapdragon 3100 |
| Warranty | 2 Year |
|---|