The price of Opta SB 170 Fitness Band start from in Pakistan, with the lowest price from 13th September 2022. This smartwatches available in 1 variants 0.95 in.
| Specs | Value |
|---|---|
| Battery Backup | 3 days |
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| Material | Silicone |
| Size | 2.44 cm |
| Water Resistant | Yes |

Battery Backup3 days |
BluetoothYes, 4.2 |
MaterialSilicone |
Size2.44 cm |
Water ResistantYes |
It is one of the popular smartwatches in this price range.
The shape of Opta SB 170 Fitness Band dial is 2.44 cm and it is made up of Silicone. This model comes up with a great resolution of 80 x 160 pixels and 186 ppi.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Water Resistant, Scratch Resistant.
Opta SB 170 Fitness Band has great features such as Alarm Clock etc.
This Opta Smartwatch has Heart Rate Monitor, Calorie Count, Step Count.
Browse the Opta SB 170 Fitness Band detailed specifications and features to know more.
+ Read More| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Backup | 3 days |
| Camera | No |
|---|
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| GPS | No |
| Material | Silicone |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Type | Color TFT |
|---|---|
| Touch | No |
| Size | 2.44 cm |
| Resolution | 80 x 160 pixels |
| PPI | 186 ppi |
| Sales Package | 1 Smart Band, 1 User Manual |
|---|---|
| Sensors | EL PD70s, 3-axis acceleration sensor |
| Water Resistant | Yes |
|---|---|
| Water Resistant Depth | 10 m |
| Scratch Resistant | Yes |
| Meters and sensors | Heart Rate Monitor, Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock |
| Model | SB-170 |
|---|
| No |
| CPU | nRF52832 |
|---|
| Warranty | 6 months |
|---|