The price of iBall Slide i7218 Tab start from in Pakistan, with the lowest price from 8th October 2021. This tablets available in 1 variants 512 MB RAM + 8 GB ROM.
| Specs | Value |
|---|---|
| Front Camera | 0.3 MP |
| RAM | 512 MB |

Front Camera0.3 MP |
RAM512 MB |
This Tablet is equipped with Android v2.3 (Gingerbread) OS.
iBall Slide i7218 Tab has a screen size of 7 inches, 800 x 480 pixels and weighs approximately 450 g.
This Model comes up with 512 MB of RAM and 8 GB of storage.
In terms of camera, this model comes up with rear camera of 2 MP and front camera of 0.3 MP.
In terms of connectivity, this model has Wifi, Browser, Document Reader, Email, 3.5mm Headphone Jack.
Check out the iBall Slide i7218 Tab detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Smartphone |
|---|---|
| Dual Sim | No |
| Sim Type | No Sim Supported |
| Dimensions | 120 x 210 x 15 mm |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Aspect Ratio | 5:3 |
|---|---|
| Display Size | 7 inches, 800 x 480 pixels |
| Display Type | Color TFT screen |
| PPI | ~133 PPI |
| Touch | Yes, with Multitouch |
| Best 9 Inch tablets price in Pakistan | |
| Front Camera | 0.3 MP |
|---|---|
| Rear Camera | 2 MP |
| Best 5 MP tablets price in Pakistan | |
| 3G | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| USB | Yes v2.0 |
| Wifi | Yes |
| Best Bluetooth tablets price in Pakistan | |
| Browser | Yes |
|---|---|
| CPU | 1 GHz, Single Core Processor |
| Java | No |
| OS | Android v2.3 (Gingerbread) |
| Battery Type | Removable Battery |
|---|---|
| Capacity | 4400 mAh |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
|---|---|
| RAM | 512 MB |
| Storage | 8 GB |
| Best 1 GB RAM tablets price in Pakistan | |
| Document Reader | Yes |
|---|---|
| Yes | |
| FM Radio | No |
| Music | MP3, WMA, WAV, AAC, AAC+ |
| Supports | Instant Messaging |
| Video | H.264, H.263, VC, 3GP, AVI |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
|---|---|
| Extra | HDMI |
| GPS | No |