Front CameraNo |
RAM512 MB |
This Tablet is equipped with Android v4 (ICS) OS.
Swipe 3D Life Tab X74 3D (WiFi+4GB) has a screen size of 7 inches, 800 x 480 pixels and weighs approximately 325 g.
This Model comes up with 512 MB of RAM and 512 MB of storage.
In terms of camera, this model comes up with rear camera of 2 MP and front camera of No. Other camera features include Smile detection.
In terms of connectivity, this model has Touch, 3G, Wifi.
Check out the Swipe 3D Life Tab X74 3D (WiFi+4GB) detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More - Read Less| Sim Type | Single Sim, GSM |
|---|---|
| Dual Sim | No |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July, 2012 |
| Dimensions | 124 x 192 x 10.5 mm |
|---|---|
| Weight | 325 g |
| Touch | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~133 PPI |
| Display Type | Color LCD screen |
| Display Size | 7 inches, 800 x 480 pixels |
| Best 9 Inch tablets price in Pakistan | |
| Rear Camera | 2 MP |
|---|---|
| Features | Smile detection |
| Front Camera | No |
| Best 5 MP tablets price in Pakistan | |
| GPRS | No |
|---|---|
| EDGE | No |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| Best Bluetooth tablets price in Pakistan | |
| OS | Android v4 (ICS) |
|---|---|
| CPU | 1.5 GHz, Single Core Processor |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Battery Type | Removable Battery |
|---|---|
| Capacity | 3400 mAh, Li-Po Battery |
| Talk Time | 10 hours |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Storage | 512 MB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
| Best 1 GB RAM tablets price in Pakistan | |
| FM Radio | No |
|---|
| GPS | No |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| Extra | HDMI, Tv Out |