The price of Dell Inspiron 5410 ICC-C782512WIN8 Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 16th August 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i5+ 8GB+ 512GB SSD+ Win11.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery Backup | Upto 6 hours |

OSWindows 11 Home |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i5 |
RAM8 GB DDR4 |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 6 hours |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year Onsite Warranty.
Dell Inspiron 5410 ICC-C782512WIN8 Laptop has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.5 kg.
Dell Inspiron 5410 ICC-C782512WIN8 Laptop comes with Intel Core i5 Processor and 2.5 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.2 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Fingerprint Sensor, Headphone Jack, Microphone In, Camera, Inbuilt Microphone, Keyboard, Keyboard Backlit, Speakers, Touchpad. Dell Inspiron 5410 ICC-C782512WIN8 Laptop comes with Laptop, Active Pen, battery, adapter, cables and user manuals.
Dell Inspiron 5410 ICC-C782512WIN8 Laptop comes up with various features such as Laptop, Active Pen, battery, adapter, cables and user manuals.
Take a look at Dell Inspiron 5410 ICC-C782512WIN8 Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Hybrid |
|---|---|
| Dimensions | 211x321x18.3mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
| Weight | 1.5 kg |
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| PPI | 157 |
| Size | 14 inches |
| Type | Full HD WVA |
| Best 14 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5.1 |
|---|---|
| Card Reader | 1 x Micro SD card reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 2x2 (Gig+ |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 8 mb |
|---|---|
| Model | Dell Inspiron 5410 ICC-C782512WIN8 Laptop |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | Core i5 |
| Speed | 2.5 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.2 GHz |
| Brand | Dell |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| RAM | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Bangladesh | |
| Battery | 4 Cell Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Sales Package | Laptop, Active Pen, battery, adapter, cables and user manuals |
|---|