The price of HP Pavilion 15-eh1102AU Laptop start from in Bangladesh, with the lowest price from 12th January 2022. This laptops available in 1 variants Ryzen 5- 5500U+ 8GB+ 512GB SSD+ Win10.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home Basic |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500U |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 10 Home Basic |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorAMD Ryzen 5 5500U |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home Basic (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year.
HP Pavilion 15-eh1102AU Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.75 kg. This Windows 10 Home Basic (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
HP Pavilion 15-eh1102AU Laptop comes with AMD Ryzen 5 5500U Processor and 2.1 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Inbuilt Microphone, Keyboard Backlit. HP Pavilion 15-eh1102AU Laptop comes with Diagonal Full HD LED Backlit IPS Micro-edge Display (250 nits Brightness).
HP Pavilion 15-eh1102AU Laptop comes up with various features such as Diagonal Full HD LED Backlit IPS Micro-edge Display (250 nits Brightness).
Take a look at HP Pavilion 15-eh1102AU Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 234 x 360 x 17.9 mm |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.75 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Features | Diagonal Full HD LED Backlit IPS Micro-edge Display (250 nits Brightness) |
| PPI | 141 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 15 Inch laptops price in Bangladesh | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Keyboard | Full-size Cool Blue Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | no |
| Speakers | Dual Speakers |
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Generation | 5th Gen |
| Model | HP Pavilion 15-eh1102AU Laptop |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500U |
| Series | Ryzen 5 |
| Speed | 2.1 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4 GHz |
| Brand | Hp |
|---|---|
| GPU | AMD Radeon |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in Bangladesh | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|