The price of Swipe 3D Life Tab X74 3D (WiFi+4GB) start from in Bangladesh, with the lowest price from 5th October 2022. This tablets available in 1 variants WiFi+3G+4GB.
| Specs | Value |
|---|---|
| Front Camera | No |
| RAM | 512 MB |

Front CameraNo |
RAM512 MB |
This Tablet is equipped with Android v4 (ICS) OS.
Swipe 3D Life Tab X74 3D (WiFi+4GB) has a screen size of 7 inches, 800 x 480 pixels and weighs approximately 325 g.
This Model comes up with 512 MB of RAM and 512 MB of storage.
In terms of camera, this model comes up with rear camera of 2 MP and front camera of No. Other camera features include Smile detection.
In terms of connectivity, this model has Touch, 3G, Wifi.
Swipe 3D Life Tab X74 3D (WiFi+4GB) comes up with sensors such as Accelerometer.
Check out the Swipe 3D Life Tab X74 3D (WiFi+4GB) detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More| Sim Type | Single Sim, GSM |
|---|---|
| Dual Sim | No |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July, 2012 |
| Dimensions | 124 x 192 x 10.5 mm |
|---|---|
| Weight | 325 g |
| Touch | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~133 PPI |
| Display Type | Color LCD screen |
| Display Size | 7 inches, 800 x 480 pixels |
| Best 9 Inch tablets price in Bangladesh | |
| Rear Camera | 2 MP |
|---|---|
| Features | Smile detection |
| Front Camera | No |
| Best 5 MP tablets price in Bangladesh | |
| GPRS | No |
|---|---|
| EDGE | No |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| Best Bluetooth tablets price in Bangladesh | |
| OS | Android v4 (ICS) |
|---|---|
| CPU | 1.5 GHz, Single Core Processor |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Battery Type | Removable Battery |
|---|---|
| Capacity | 3400 mAh, Li-Po Battery |
| Talk Time | 10 hours |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Storage | 512 MB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
| Best 1 GB RAM tablets price in Bangladesh | |
| FM Radio | No |
|---|
| GPS | No |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| Extra | HDMI, Tv Out |