The price of Acer Aspire 5 A515-56 NXA1GSI006 Laptop start from in India, with the lowest price from 26th February 2021. This laptops available in 1 variants (11th Gen Core i5+ 8GB+ 512GB SSD+ Win10 Home).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery Backup | Upto 9.5 hours |
OSWindows 10 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i5 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 9.5 hours |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
Acer Aspire 5 A515-56 NXA1GSI006 Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.65 Kg. This Windows 10 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
Acer Aspire 5 A515-56 NXA1GSI006 Laptop comes with Intel Core i5 Processor and Quad Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit. Acer Aspire 5 A515-56 NXA1GSI006 Laptop comes with Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents.
Acer Aspire 5 A515-56 NXA1GSI006 Laptop comes up with various features such as Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents. It also include following softwares: Acer Care Center, Acer Product Registration.
Take a look at Acer Aspire 5 A515-56 NXA1GSI006 Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 238.5x363.4x17.9mm |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 1.65 Kg |
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| PPI | 141 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | Full HD LED-Backlit TFT LCD Display (16:9 Aspect Ratio) |
| Best 15 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Ethernet | Yes, Gigabit Ethernet |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built in Dual Microphones |
| Keyboard | FineTip with Independent Numeric Keypad and International Language Support, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | Acer TrueHarmony Technology for Lower Distortion, Wider Frequency Range, Compatible with Cortana with Voice |
| Speakers | Built in Dual Stereo Speakers |
| Touchpad | Yes, Multi-Touch Gestures Enabled |
| Cache | 8 mb |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.006 |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | Aspire 5 |
| Speed | Quad Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz |
| Brand | Acer |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 9.5 hours |
| Included Software | Acer Care Center, Acer Product Registration |
|---|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |