The price of Asus TUF Gaming A17 FA706IC-HX055W Laptop start from in India, with the lowest price from 3rd August 2022. This laptops available in 1 variants Ryzen 7 4800H+ 8GB+ 1TB SSD+ Win11 Home+ 4GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 17.3 inches |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 1 TB |

OSWindows 11 Home |
Screen Size17.3 inches |
ProcessorAMD Ryzen 7 |
RAM8 GB |
Solid State Drive1 TB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
Asus TUF Gaming A17 FA706IC-HX055W Laptop has a screen size of 17.3 inches and weighs approximately 2.6 kg.
Asus TUF Gaming A17 FA706IC-HX055W Laptop comes with AMD Ryzen 7 Processor and 4.2 GHz, Octa Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 1 TB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, Camera, Keyboard Backlit, Touchpad. Asus TUF Gaming A17 FA706IC-HX055W Laptop comes with Brightness: 250nits, Contrast: 1:800, 45% NTSC, 62.5% SRGB, Display, Refresh Rate: 144 Hz, Adobe: 47.34%.
Asus TUF Gaming A17 FA706IC-HX055W Laptop comes up with various features such as Brightness: 250nits, Contrast: 1:800, 45% NTSC, 62.5% SRGB, Display, Refresh Rate: 144 Hz, Adobe: 47.34%.
Take a look at Asus TUF Gaming A17 FA706IC-HX055W Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 268 x 399 x 23.3 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Gaming |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 2.6 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Features | Brightness: 250nits, Contrast: 1:800, 45% NTSC, 62.5% SRGB, Display, Refresh Rate: 144 Hz, Adobe: 47.34% |
| PPI | 127 |
| Size | 17.3 inches |
| Type | FHD |
| Best 15 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5.1 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | 2-speaker system |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Model | Asus TUF Gaming A17 FA706IC-HX055W Laptop |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Speed | 4.2 GHz, Octa Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz |
| Brand | Asus |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Adapter Type | 180 W AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4 Cell Battery |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
|---|