The price of Asus Vivobook K15 OLED K513EA-L313WS Laptop start from in India, with the lowest price from 21st December 2021. This laptops available in 1 variants (11th Gen Core i3+ 8GB+ 1TB SSD+ Win 11).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i3 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 1 TB |

OSWindows 11 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB |
Solid State Drive1 TB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1.
Asus Vivobook K15 OLED K513EA-L313WS Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.8 kg. This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
Asus Vivobook K15 OLED K513EA-L313WS Laptop comes with Intel Core i3 Processor and Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 1 TB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Bluetooth, Card Reader, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Inbuilt Microphone, Touchpad. Asus Vivobook K15 OLED K513EA-L313WS Laptop comes with Laptop, Adapter, User Manual.
Asus Vivobook K15 OLED K513EA-L313WS Laptop comes up with various features such as Laptop, Adapter, User Manual.
Take a look at Asus Vivobook K15 OLED K513EA-L313WS Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 235 x 359 x 18 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1 |
| Weight | 1.8 kg |
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| PPI | 141 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 15 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Card Reader | Yes |
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 6 mb |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | Asus Vivobook K15 OLED K513EA-L313WS Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | Vivobook K15 |
| Speed | Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | Asus |
|---|---|
| GPU | Intel UHD Graphics |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Adapter, User Manual |
|---|