OSWindows 10 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB |
Battery BackupUpto 7 hours |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
HP 15s-dr3001TU Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.75 kg. This Windows 10 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
HP 15s-dr3001TU Laptop comes with Intel Core i3 Processor and Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 1 TB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Touchpad.
Take a look at HP 15s-dr3001TU Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More - Read Less| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 242 x 358 x 19 mm |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Utility | Everyday Use |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 1.75 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| PPI | 141 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 15 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Card Reader | Multi-format SD Media Card Reader |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Dual speakers |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 6 mb |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | HP 15s-dr3001TU |
| Processor | Intel Core i3 |
| Speed | Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | HP |
|---|---|
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
|---|---|
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| RAM | 8 GB |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 7 hours |
nimritsharma
Vijay
Vepender Pal
Hina Firdous
Features
smart feature with high storage capacity.