The price of HP Envy 13 x360 13-bd0521TU Laptop start from in India, with the lowest price from 5th October 2021. This laptops available in 1 variants (11th Gen Core i7+ 16GB+ 512GB SSD+ Win11 Home).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Resolution | 3000 x 2000 pixels |
| Screen Size | 13.3 inches |
| Processor | Intel Core i7 |
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 11 Home |
Resolution3000 x 2000 pixels |
Screen Size13.3 inches |
ProcessorIntel Core i7 |
RAM16 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Onsite Warranty.
HP Envy 13 x360 13-bd0521TU Laptop has a screen size of 13.3 inches and weighs approximately 1.3 kg. This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 3000 x 2000 pixels.
HP Envy 13 x360 13-bd0521TU Laptop comes with Intel Core i7 Processor and 2.8 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 4.7 GHz speed. This Model comes up with 16 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Touch, Fingerprint Sensor, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit. HP Envy 13 x360 13-bd0521TU Laptop comes with Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, Brightness: 400 nits, Color Gamut: 100% sRGB color gamut).
HP Envy 13 x360 13-bd0521TU Laptop comes up with various features such as Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, Brightness: 400 nits, Color Gamut: 100% sRGB color gamut). It also include following softwares: Microsoft Office Home & Student 2019.
Take a look at HP Envy 13 x360 13-bd0521TU Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 194 x 306 x 16.9 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
| Weight | 1.3 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Features | Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, Brightness: 400 nits, Color Gamut: 100% sRGB color gamut) |
| PPI | 271 |
| Resolution | 3000 x 2000 pixels |
| Size | 13.3 inches |
| Touch | Yes |
| Type | OLED |
| Best 14 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Ethernet | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in dual array digital microphones |
| Keyboard | Full-size, backlit, Pale Gold keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Optical Drive Speed | No |
| Sound | Audio by B&O, Dual speakers |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Cache | 12 mb |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | HP Envy 13 x360 13-bd0521TU Laptop |
| Processor | Intel Core i7 |
| Series | Envy 13 x360 |
| Speed | 2.8 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 4.7 GHz |
| Brand | HP |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019 |
|---|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |