The price of [object Object],[object Object], start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This laptops available in 1 variants (10th Gen Core i7+ 8GB+ 512GB SSD+ Win10+ 2GB Graph).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel 1065G7 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 10 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel 1065G7 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
HP Pavilion 14-ce3024TX Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.59 kg. This Windows 10 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
HP Pavilion 14-ce3024TX Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) comes with Intel 1065G7 Processor and 1.3 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.9 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Fingerprint Sensor, Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit. HP Pavilion 14-ce3024TX Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) comes with Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents.
HP Pavilion 14-ce3024TX Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) comes up with various features such as Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents. It also include following softwares: Built-in Alexa, HP Audio Switch, HP ePrint, Dropbox, HP Connection Optimizer, HP CoolSense, HP Support Assistant, HP Documentation, HP JumpStart, Microsoft Office Home and Student 2019.
Take a look at HP Pavilion 14-ce3024TX Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 225 x 326 x 17.9 mm |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 1.59 kg |
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| PPI | ~ 157 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 14 inches |
| Touch | No |
| Type | Full HD LED Backlit UWVA Microedge Narrow Border Display (250 nits Brightness, 157 ppi, 45% Color Gamut) |
| Best 14 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphone |
| Keyboard | Full-size Island-style |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | Bang and Olufsen Play, HP Audio Boost 1.0 |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Generation | 10th Gen |
| Model | 1065G7 |
| Processor | Intel 1065G7 |
| Series | Core i7 |
| Speed | 1.3 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.9 GHz |
| Brand | NVIDIA |
|---|---|
| Dedicated Memory | GDDR5 2 GB |
| GPU | Geforce MX250 |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 3 Cell Battery |
| Included Software | Built-in Alexa, HP Audio Switch, HP ePrint, Dropbox, HP Connection Optimizer, HP CoolSense, HP Support Assistant, HP Documentation, HP JumpStart, Microsoft Office Home and Student 2019 |
|---|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |