The price of [object Object],[object Object], start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This laptops available in 1 variants (10th Gen Core i3+ 8GB+ 256GD SSD+ Win10).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i3 10110U |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 256 GB |

OSWindows 10 Home |
Resolution1366 x 768 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i3 10110U |
RAM8 GB |
Solid State Drive256 GB |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
HP Pavilion x360 14-dh1176tu Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GD SSD/ Win10) has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.58 kg. This Windows 10 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1366 x 768 pixels.
HP Pavilion x360 14-dh1176tu Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GD SSD/ Win10) comes with Intel Core i3 10110U Processor and 2.1 GHz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 256 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Touch, Bluetooth, Card Reader, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Inbuilt Microphone, Keyboard Backlit. HP Pavilion x360 14-dh1176tu Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GD SSD/ Win10) comes with Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals.
HP Pavilion x360 14-dh1176tu Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GD SSD/ Win10) comes up with various features such as Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals.
Take a look at HP Pavilion x360 14-dh1176tu Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GD SSD/ Win10) detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Hybrid |
|---|---|
| Dimensions | 223 x 324 x 25 mm |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Utility | Business, Performance |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Weight | 1.58 kg |
| Anti Glare Screen | No |
|---|---|
| PPI | ~ 112 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Size | 14 inches |
| Touch | Yes |
| Type | WLED |
| Best 14 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Card Reader | Yes |
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Speakers | Bang & Olufsen speakers |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Cache | 4 MB |
|---|---|
| Generation | 10th Gen |
| Model | 10110U |
| Processor | Intel Core i3 10110U |
| Series | Core i3 |
| Speed | 2.1 GHz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | Intel |
|---|---|
| GPU | Intel UHD Graphics |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
|---|