

OSWindows 11 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 11 hours |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Warranty.
This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
Lenovo IdeaPad Flex 5 14ITL05-82HS00W6IN Laptop comes with Intel Core i3 Processor and 1.7 GHz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Touch, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Touchpad.
Take a look at Lenovo IdeaPad Flex 5 14ITL05-82HS00W6IN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More - Read Less| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 217.5 x 321.5 x 20.4 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| PPI | 157 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 14 inches |
| Touch | Yes |
| Type | FHD IPS |
| Best 14 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Ethernet | No |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphones |
| Keyboard | Backlit, English, Yes |
| Optical Drive | No |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 6 MB |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | Lenovo IdeaPad Flex 5 14ITL05-82HS00W6IN Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | Core i3 |
| Speed | 1.7 GHz, Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated UHD |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
|---|