The price of Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K1019AIN Laptop start from in India, with the lowest price from 18th August 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i5+ 8GB+ 1TB 256GB SSD+ Win11 Home+ 4GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i3 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery Backup | Upto 7.5 hours |

OSWindows 11 Home |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB DDR4 |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 7.5 hours |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year Onsite Warranty.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K1019AIN Laptop comes with Intel Core i3 Processor and Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, Camera, Keyboard Backlit, Touchpad. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K1019AIN Laptop comes with Full HD LED Backlit, IPS Display (300 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut).
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K1019AIN Laptop comes up with various features such as Full HD LED Backlit, IPS Display (300 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut).
Take a look at Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K1019AIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Features | Full HD LED Backlit, IPS Display (300 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut) |
| PPI | 157 |
| Size | 14 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 14 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| WiFi | 11 ac (2x2) |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | In-Built Dual Array Microphones |
| Keyboard | Standard Backlit English Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Speakers | In-Built Dual Stereo Speakers |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 6 mb |
|---|---|
| Model | IdeaPad Gaming 3 82K1019AIN Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | IdeaPad |
| Speed | Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated UHD |
| RAM | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery Backup | Upto 7.5 hours |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|