

OSWindows 11 Home |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorIntel Core i5 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year Warranty.
Lenovo Ideapad Slim 3 81WE01MYIN Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 1.85 kg.
Lenovo Ideapad Slim 3 81WE01MYIN Laptop comes with Intel Core i5 Processor and 1 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.6 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Card Reader, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit. Lenovo Ideapad Slim 3 81WE01MYIN Laptop comes with Full HD LED Display.
Lenovo Ideapad Slim 3 81WE01MYIN Laptop comes up with various features such as Full HD LED Display.
Take a look at Lenovo Ideapad Slim 3 81WE01MYIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read More - Read Less| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 253.4 x 362.2 x 19.9 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 1.85 kg |
| Features | Full HD LED Display |
|---|---|
| PPI | 141 |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 15 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Card Reader | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Optical Drive Speed | No |
| Speakers | Dual Speakers |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Cache | 6 MB |
|---|---|
| Model | Lenovo Ideapad Slim 3 81WE01MYIN Laptop |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | Core i5 |
| Speed | 1 GHz, Quad Core Turbo Boost Upto 3.6 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Main Unit, Charging Cable, Charging Adapter |
|---|