The price of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H701DKIN Laptop start from in India, with the lowest price from 26th April 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i3+ 8GB+ 512GB SSD+ Win11 Home.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 10 Home |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i3 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery Backup | Upto 7.5 hours |

OSWindows 10 Home |
Resolution1920 x 1080 pixels |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i3 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 7.5 hours |
This Laptop is equipped with Windows 10 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year Onsite Warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H701DKIN Laptop has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.41 kg. This Windows 10 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920 x 1080 pixels.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H701DKIN Laptop comes with Intel Core i3 Processor and Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Fingerprint Sensor, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit, Touchpad. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H701DKIN Laptop comes with FHD, 300 nits Brightness.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H701DKIN Laptop comes up with various features such as FHD, 300 nits Brightness. It also include following softwares: Microsoft Office Home and Student 2019.
Take a look at Lenovo IdeaPad Slim 3 82H701DKIN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 216 x 324 x 20 mm |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Utility | Performance |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
| Weight | 1.41 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Features | FHD, 300 nits Brightness |
| PPI | 157 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 14 inches |
| Touch | No |
| Type | LED |
| Best 14 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Ethernet | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Keyboard | Standard English , Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | no |
| Sound | 2 x 1.5W Dual Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Speakers | Built-In Dual Stereo Speakers |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 6 MB |
|---|---|
| Generation | 11th Gen |
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 82H701DKIN Laptop |
| Processor | Intel Core i3 |
| Series | Ideapad Slim 3 |
| Speed | Dual Core Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Maximum RAM Supported | Upto 12 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 7.5 hours |
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019 |
|---|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |