The price of Lenovo Legion 5 15ACH6 82JW00KEIN Gaming Laptop start from in India, with the lowest price from 18th November 2021. This laptops available in 1 variants (Ryzen 5 5600H+ 8GB+ 512GB SSD+ Win11 Home+ 4GB Graph).
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Resolution | 1920x1280 pixels |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery Backup | Upto 6.5 hours |

OSWindows 11 Home |
Resolution1920x1280 pixels |
Screen Size15.6 inches |
ProcessorAMD Ryzen 5 |
RAM8 GB |
Solid State Drive512 GB |
Battery BackupUpto 6.5 hours |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 year Onsite Warranty.
Lenovo Legion 5 15ACH6 82JW00KEIN Gaming Laptop has a screen size of 15.6 inches and weighs approximately 2.4 kg. This Windows 11 Home (64-bit) laptop has decent resolution of 1920x1280 pixels.
Lenovo Legion 5 15ACH6 82JW00KEIN Gaming Laptop comes with AMD SoC Processor and 3.3 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz speed. This Model comes up with 8 GB DDR4 of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Microphone In, WiFi, Camera, Keyboard Backlit. Lenovo Legion 5 15ACH6 82JW00KEIN Gaming Laptop comes with 250 nits Brightness, 60 Hz Refresh Rate.
Lenovo Legion 5 15ACH6 82JW00KEIN Gaming Laptop comes up with various features such as 250 nits Brightness, 60 Hz Refresh Rate.
Take a look at Lenovo Legion 5 15ACH6 82JW00KEIN Gaming Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions | 249.6 x 359 x 24.9 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Gaming, Performance |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
| Weight | 2.4 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Features | 250 nits Brightness, 60 Hz Refresh Rate |
| PPI | 141 |
| Resolution | 1920x1280 pixels |
| Size | 15.6 inches |
| Touch | No |
| Type | Full HD LED Backlit IPS Display |
| Best 15 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | v5 |
|---|---|
| Ethernet | 100/1000 Mbps |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| VGA | No |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Microphone |
| Keyboard | English Blue LED , Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | 2 x 1.5 W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Cache | 8 mb |
|---|---|
| Chipset | AMD SoC |
| Generation | 5th Gen |
| Model | Lenovo Legion 5 15ACH6 82JW00KEIN Gaming Laptop |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Series | Legion 5 |
| Speed | 3.3 GHz, Hexa Core Turbo Boost Upto 4.2 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Best 8 GB RAM laptops price in India | |
| Battery Backup | Upto 6.5 hours |
|---|
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
|---|