The price of Lenovo Legion 5 82RB00K8IN Laptop start from in India, with the lowest price from 3rd November 2022. This laptops available in 1 variants 12th Gen Core i7+ 16GB+ 512GB SSD+ Win11+ 6GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 6.68 hours |

Battery BackupUpto 6.68 hours |
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Headphone Jack, Camera, Inbuilt Microphone, Keyboard Backlit. Lenovo Legion 5 82RB00K8IN Laptop comes with 165 Hz Refresh Rate, 100% sRGB.
Lenovo Legion 5 82RB00K8IN Laptop comes up with various features such as 165 Hz Refresh Rate, 100% sRGB. It also include following softwares: MS Office Home and Student 2021.
Take a look at Lenovo Legion 5 82RB00K8IN Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 0.673611111 |
| Features | 165 Hz Refresh Rate, 100% sRGB |
| Bluetooth | v5.1 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Keyboard | Backlit, English, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Cache | 24 MB |
|---|---|
| Model | Lenovo Legion 5 82RB00K8IN Laptop |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
|---|
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
|---|
| Adapter Type | 140W |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 6.68 hours |
| Included Software | MS Office Home and Student 2021 |
|---|