The price of Lenovo ThinkPad T14 20W0S1HW00 Laptop start from in India, with the lowest price from 13th August 2022. This laptops available in 1 variants 11th Gen Core i7+ 16GB+ 512GB SSD+ Win11 Pro+ 2GB Graph.
| Specs | Value |
|---|---|
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 14 inches |
| Processor | Intel Core i7 |
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |

OSWindows 11 Home |
Screen Size14 inches |
ProcessorIntel Core i7 |
RAM16 GB |
Solid State Drive512 GB |
This Laptop is equipped with Windows 11 Home (64-bit) OS and comes with the warranty of 1 Year Warranty.
Lenovo ThinkPad T14 20W0S1HW00 Laptop has a screen size of 14 inches and weighs approximately 1.53 kg .
Lenovo ThinkPad T14 20W0S1HW00 Laptop comes with Intel Core i7 Processor and Quad Core Turbo Boost Upto 4.7 GHz speed. This Model comes up with 16 GB of RAM and 512 GB of hard disk.
In terms of connectivity, this model has Anti Glare Screen, Bluetooth, Headphone Jack, Microphone In, Camera, Inbuilt Microphone, Keyboard Backlit, Touchpad. Lenovo ThinkPad T14 20W0S1HW00 Laptop comes with Laptop with Battery, Adapter, User Manual .
Lenovo ThinkPad T14 20W0S1HW00 Laptop comes up with various features such as Laptop with Battery, Adapter, User Manual .
Take a look at Lenovo ThinkPad T14 20W0S1HW00 Laptop detailed specifications and features below to clear any of your queries.
+ Read MoreAsked From experts
| Device Type | Ultrabook |
|---|---|
| Dimensions | 227x329x18 mm |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Utility | Business, Performance |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 1.53 kg |
| Anti Glare Screen | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:11 |
| PPI | 157 |
| Size | 14 inches |
| Touch | No |
| Type | IPS |
| Best 14 Inch laptops price in India | |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| HDMI | 1x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone In | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| WiFi | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Optical Drive | No |
| Touchpad | Yes |
| Cache | 12 mb |
|---|---|
| Model | ThinkPad T14 20W0S1HW00 Laptop |
| Processor | Intel Core i7 |
| Series | Core i7 |
| Speed | Quad Core Turbo Boost Upto 4.7 GHz |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Solid State Drive | 512 GB |
| Battery | 3 Cell Battery |
|---|
| Sales Package | Laptop with Battery, Adapter, User Manual |
|---|