The upcoming BLU Studio X10 Plus is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 32 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera | 8 MP |

Display5.5 inches |
RAM1 GB |
Storage32 GB |
Primary Camera8 MP |
Front Camera8 MP |
BLU Studio X10 Plus price in India is expected to be from ₹ 7,087.
BLU Studio X10 Plus is expected to have a screen size of 5.5 inches and weighing approximately 167 g (5.89 oz). This mobile will run on Android 10 (Go edition) and will have a decent resolution of 480 x 854 pixels, 16:9 ratio.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 8 MP and front camera of 8 MP. Other camera features include LED flash
In connectivity, this model will include 2G, 5G, 4G. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100.
Sensors included in BLU Studio X10 Plus are: Accelerometer.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Black, Blue, Green, Red |
|---|---|
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Operating System | Android 10 (Go edition) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
|---|
| Screen size | 5.5 inches |
|---|---|
| Technology | IPS LCD |
| Screen resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Pixel Density | 195ppi density |
| Best 5.5 Inch phones price in India | |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
|---|---|
| GPU | Mali-400MP2 |
| RAM | 1 GB |
| Best 1 GB RAM phones price in India | |
| Internal Storage | 32 GB |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| Best 32 GB Storage phones price in India | |
| Primary camera | 8 MP |
|---|---|
| Camera Features | LED flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Best 10 MP Camera phones price in India | |
| Speed | H SPA 21.1/5.76 Mbps |
|---|---|
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | 4 .0, A2DP |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
|---|---|
| 2G | Yes |
| 5G | Yes |
| 4G | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
|---|