The upcoming Honor Play 40 is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.52 inches |
| Processor | Mediatek Helio G60 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Front Camera | 5 MP |
| Primary Camera | 13 MP (f/1.8 |

Display6.52 inches |
ProcessorMediatek Helio G60 |
RAM8 GB |
Storage128 GB |
Front Camera5 MP |
Primary Camera13 MP (f/1.8 |
Honor Play 40 price in India is expected to be from ₹ 21,900. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Mediatek Helio G60 processor, 8 GB of RAM, and 128 GB of storage.
Honor Play 40 is expected to have a screen size of 6.52 inches and weighing approximately 198 grams. This mobile will run on Android v12 and will have a decent resolution of 720 x 1600 pixels. It will be of dimension 164 mm X 75.8 mm X 8.9 mm.
Honor Play 40 packs Mediatek Helio G60 processor and it will have Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) CPU an PowerVR GE8320 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13 MP (f/1.8 and front camera of 5 MP. Other camera features include LED flash, panorama, HDR
In connectivity, this model will include Call Records, External Storage, Messaging, Phonebook, Audio Player, FM Radio, Games, Speakers, Video Player, Browser, Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G, Quick Charging. Different network support available for the 3g: HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x.
Sensors included in Honor Play 40 are: Accelerometer, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Black, White, Blue, Silver/Pink |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android v12 |
| Sim | Hybrid Dual SIM |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
|---|---|
| Height | 164 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 198 grams |
| Width | 75.8 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Form Factor | touch |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen size | 6.52 inches |
| Technology | IPS LCD |
| Touchscreen | capacitive touchscreen |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Mediatek Helio G60 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in India | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| External Storage | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 5 MP |
| Primary camera | 13 MP (f/1.8 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 16 MP Camera phones price in India | |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Jack |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in India | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh Battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Browser | Yes |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Quick Charging | Yes |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |