The upcoming Honor x60 is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.7 inches |
| Processor | MediaTek Dimensity 920 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Front Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP + PDAF |

Display6.7 inches |
ProcessorMediaTek Dimensity 920 |
RAM8GB |
Storage128GB / 256GB |
Front Camera8 MP |
Primary Camera48 MP + 2 MP + 2 MP + PDAF |
Honor x60 price in India is expected to be from ₹ 20,550. This mobile is rumoured to be an excellent phone with MediaTek Dimensity 920 processor, 8GB of RAM, and 128GB / 256GB of storage.
Honor x60 is expected to have a screen size of 6.7 inches and weighing approximately
175 g. This mobile will run on Android 13 and will have a decent resolution of 1080 x 2388 pixels.
Honor x60 packs MediaTek Dimensity 920 processor and it will have Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G57 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 48 MP (f/1.8, wide) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, depth) + PDAF and front camera of 8 MP (f/2.0). Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Honor x60 are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Black, Blue, Silver, Rose Gold |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 13 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 175 g |
|---|
| Pixel Density | 391 ppi density |
|---|---|
| Screen resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Screen size | 6.7 inches |
| Touchscreen | Yes, with Multitouch |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8GB |
| Best 8 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB / 256GB |
| Best 128 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (f/2.0) |
| Primary camera | 48 MP (f/1.8, wide) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, depth) + PDAF |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 48 MP Camera phones price in India | |
| Type | 4500 mAh |
|---|---|
| Stand By | No |
| Talk Time | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Quick Charging | Fast charging |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in India | |