The price of iKall K425 New start from in India, with the lowest price from 23rd July 2022. This mobiles available in 1 variants 4 GB RAM + 64 GB ROM.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.82 inches |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Front Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 20 MP + autofocus |

Display6.82 inches |
RAM4 GB |
Storage64 GB |
Front Camera13 MP |
Primary Camera20 MP + autofocus |
iKall K425 New have a screen size of 6.82 inches and weighing approximately 300 g.
In terms of camera, this model comes with rear camera of 20 MP (Main) + autofocus and front camera of 13 MP (Main).
In connectivity, this model included Touchscreen, Video Recording, FM Radio, Bluetooth, Browser, Edge, GPRS, 3G, 4G.
+ Read MoreAsked From experts
Price: iKall K425 New price for its variant - 4 GB RAM + 64 GB ROM starts at ₹ 7,599. The price for the other variants - are .Each variant delivers a balance of performance and storage to cater to different user needs, making it an ideal option for both moderate and heavy smartphone users. iKall K425 New offers excellent flexibility and performance at competitive pricing. Choose the best option to suit your needs with detailed specifications and features.
| Details | Price | Storage | RAM |
|---|---|---|---|
| iKall K425 New (4 GB RAM + 64 GB ROM) | ₹ 7,599 | 64 GB | 4 GB |
| Device type | Smartphone |
|---|---|
| Sim | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Weight | 300 g |
|---|
| Aspect Ratio | 18:09 |
|---|---|
| Screen size | 6.82 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Best 7 Inch phones price in India | |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Best 4 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 64 GB |
|---|---|
| Internal Storage | 64 GB |
| Best 64 GB Storage phones price in India | |
| Front Camera | 13 MP (Main) |
|---|---|
| Primary camera | 20 MP (Main) + autofocus |
| Video Recording | Yes |
| Best 23 MP Camera phones price in India | |
| FM Radio | Yes |
|---|
| Capacity | 5000 mAh, Li-ion Battery |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Browser | Yes |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 3G | Yes |
|---|---|
| 4G | Yes |