The upcoming Infinix Hot 13T is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.82 inches |
| Processor | MediaTek Helio G80 |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Front Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 48 MP 2 MP + (f/2.4 |

Display6.82 inches |
ProcessorMediaTek Helio G80 |
RAM6 GB |
Storage128 GB |
Front Camera8 MP |
Primary Camera48 MP 2 MP + (f/2.4 |
Infinix Hot 13T price in India is expected to be from ₹ 21,999. This mobile is rumoured to be an excellent phone with MediaTek Helio G80 processor, 6 GB of RAM, and 128 GB of storage.
Infinix Hot 13T is expected to have a screen size of 6.82 inches and weighing approximately 195 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 720 x 1640 pixels. It will be of dimension 171.5 mm X 77.5 mm X 9.2 mm.
Infinix Hot 13T packs MediaTek Helio G80 processor and it will have Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G52 2EEMC2 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 48 MP (f/1.8 wide) 2 MP + (f/2.4 and front camera of 8 MP (wide). Other camera features include Quad-LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Call Records, External Storage, Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor. Different network support available for the 3g: HSDPA 900 / 2100.
Sensors included in Infinix Hot 13T are: Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Black, Purple, Morandi Green, Heart of Ocean |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM |
| Height | 171.5 mm |
|---|---|
| Thickness | 9.2 mm |
| Weight | 195 g |
| Width | 77.5 mm |
| Form Factor | touch |
|---|---|
| Pixel Density | 263 ppi |
| Screen resolution | 720 x 1640 pixels |
| Screen size | 6.82 inches |
| Technology | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes, with Multi touch |
| Best 7 Inch phones price in India | |
| Chipset | MediaTek Helio G80 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| RAM | 6 GB |
| Best 6 GB RAM phones price in India | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| External Storage | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (wide) |
| Primary camera | 48 MP (f/1.8 wide) 2 MP + (f/2.4 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 48 MP Camera phones price in India | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in India | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh Battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Fast Charger |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in India | |