The upcoming LG K31s is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Processor | MediaTek MT6762 Helio P22 (12nm) |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Primary Camera | 13 MP + 5 MP |
| Front Camera | 5 MP |
ProcessorMediaTek MT6762 Helio P22 (12nm) |
RAM3 GB |
Storage32 GB |
Primary Camera13 MP + 5 MP |
Front Camera5 MP |
LG K31s price in India is expected to be from ₹ 7,833. This mobile is rumoured to be an excellent phone with MediaTek MT6762 Helio P22 (12nm) processor, 3 GB of RAM, and 32 GB of storage.
This mobile will run on Android 10 and will have a decent resolution of 720 x 1520 Pixel, ratio 19:9.
LG K31s packs MediaTek MT6762 Helio P22 (12nm) processor and it will have Octa-core 2.0 Ghz Cortex-A53 CPU an PowerVR GE8320 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13 MP + 5 MP and front camera of 5 MP. Other camera features include LED flash, HDR
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 5G, 4G. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100.
Sensors included in LG K31s are: Fingerprint, accelerometer, proximity.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Various |
|---|---|
| Sim | Nano-SIM |
| Operating System | Android 10 |
| Technology | Smartphone |
|---|---|
| Screen resolution | 720 x 1520 Pixel, ratio 19:9 |
| Pixel Density | 295 PPI pixel density |
| Chipset | MediaTek MT6762 Helio P22 (12nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 Ghz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3 GB |
| Best 3 GB RAM phones price in India | |
| Internal Storage | 32 GB |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| Best 32 GB Storage phones price in India | |
| Primary camera | 13 MP + 5 MP |
|---|---|
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Front Camera | 5 MP |
| Best 16 MP Camera phones price in India | |
| Capacity | 3900 mAh |
|---|
| Speed | HSPA, LTE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | 4.2 A2DP, LE |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
|---|---|
| 2G | Yes |
| 5G | Yes |
| 4G | Yes |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, proximity |
|---|