The upcoming Meizu 20s Pro is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.7 inches |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 895 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Front Camera | 44 MP (f/2.4 |
| Primary Camera | 50 MP (f/1.9 |

Display6.7 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 895 |
RAM8 GB |
Storage256 GB |
Front Camera44 MP (f/2.4 |
Primary Camera50 MP (f/1.9 |
Meizu 20s Pro price in India is expected to be from ₹ 55,999. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 895 processor, 8 GB of RAM, and 256 GB of storage.
Meizu 20s Pro is expected to have a screen size of 6.7 inches and weighing approximately
189 g. This mobile will run on
Android 13 and will have a decent resolution of
1440 x 3200 pixels. It will be of dimension 162.5 mm X 73 mm X 8.1 mm.
Meizu 20s Pro packs Qualcomm Snapdragon 895 processor and it will have Octa-core 2.95 GHz CPU an Adreno 660 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 50 MP (f/1.9 and front camera of 44 MP (f/2.4. Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, FM Radio, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100.
Sensors included in Meizu 20s Pro are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Green, Gray, White |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 13 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Height | 162.5 mm |
|---|---|
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 189 g |
| Width | 73 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Pixel Density | 524 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Screen size | 6.7 inches |
| Technology | Super AMOLED |
| Touchscreen | Yes, with Multi touch |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 895 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.95 GHz |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 256 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 256 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 44 MP (f/2.4 |
| Primary camera | 50 MP (f/1.9 |
| Video Recording | 8K, 4K@30/60fps, 1080p; gyro-EIS |
| Best 64 MP Camera phones price in India | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in India | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 4500 mAh Battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, IRNSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
|---|---|
| Quick Charging | Fast charging 120W Quick Charge 4.0 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in India | |