The upcoming Motorola Capri 22 is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.5 inches |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 460 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Primary Camera | 48MP + 2MP + 2MP |
| Front Camera | 8 MP |

Display6.5 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 460 |
RAM4 GB |
Storage64 GB |
Primary Camera48MP + 2MP + 2MP |
Front Camera8 MP |
Motorola Capri 22 price in India is expected to be from ₹ 32,558. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 460 processor, 4 GB of RAM, and 64 GB of storage.
This mobile will run on Android 11 and will have a decent resolution of 720 x 1640 pixels, 20:9 ratio.
Motorola Capri 22 packs Qualcomm Snapdragon 460 processor and it will have Octa-core (8x2.0 GHz Kryo 260) CPU an Adreno 610 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 48MP + 2MP + 2MP and front camera of 8 MP. Other camera features include LED flash, panorama, HDR
In connectivity, this model will include GPRS, Edge, 2G, 5G, 4G. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100.
Sensors included in Motorola Capri 22 are: Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity.
+ Read MoreAsked From experts
The Motorola Moto G86 is expected to have a body dimensions of 160 x 74.4 x 7.6 mm,weighing 162 g available in colors like Marshmallow Blue, Midnight Blue, and Viva Magenta. The Body Material will be of Glass front, plastic frame, plastic back or eco leather back with dust and splash resistant display.
It is expected to be packed with a 6.6 inch P-OLED display with 120 Hz, and 1300 nits of peak brightness. It’ll have an FHD+ resolution of 1080 x 2400 pixels and 405 ppi density.
Summary
| Colours | Sapphire Blue, Forest Green |
|---|---|
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Operating System | Android 11 |
| Screen size | 6.5 inches |
|---|---|
| Technology | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen resolution | 720 x 1640 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 269 ppi density |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 460 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (8x2.0 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 4 GB |
| Best 4 GB RAM phones price in India | |
| Internal Storage | 64 GB |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Best 64 GB Storage phones price in India | |
| Primary camera | 48MP + 2MP + 2MP |
|---|---|
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Front Camera | 8 MP |
| Best 48 MP Camera phones price in India | |
| Capacity | 5000 mAh |
|---|
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
|---|---|
| GPRS | Yes |
| Edge | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
|---|---|
| 2G | Yes |
| 5G | Yes |
| 4G | Yes |
| Quick Charging | Battery charging 20W |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |