The upcoming Motorola Edge X30 Special Edition is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.67 inches |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 898 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB/256 GB |
| Front Camera | 60 MP (f/2.3 |
| Primary Camera | 50 MP + 50 MP + 2MP |

Display6.67 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 898 |
RAM8 GB |
Storage128 GB/256 GB |
Front Camera60 MP (f/2.3 |
Primary Camera50 MP + 50 MP + 2MP |
Motorola Edge X30 Special Edition price in India is expected to be from ₹ 39,999. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 898 processor, 8 GB of RAM, and 128 GB/256 GB of storage.
Motorola Edge X30 Special Edition is expected to have a screen size of 6.67 inches and weighing approximately 190 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 1080 x 2340 pixels. It will be of dimension 163 mm X 76 mm X 8 mm.
Motorola Edge X30 Special Edition packs Qualcomm Snapdragon 898 processor and it will have Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) CPU an Adreno 660 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 50 MP (f/1.9 wide) + 50 MP (f/3.4 periscope telephoto) + 2MP (ultrawide) and front camera of 60 MP (f/2.3. Other camera features include Dual-LED flash, panorama, HDR
In connectivity, this model will include Touchscreen, Call Records, Messaging, Phonebook, Games, Speakers, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Face Unlock.
Sensors included in Motorola Edge X30 Special Edition are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Midnight Blue, Blue Vegan Leather, Iridescent Cloud |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, plastic back |
|---|---|
| Height | 163 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 190 g |
| Width | 76 mm |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
|---|---|
| Form Factor | Touch |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Screen size | 6.67 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 898 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in India | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 128 GB/256 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 60 MP (f/2.3 |
| Primary camera | 50 MP (f/1.9 wide) + 50 MP (f/3.4 periscope telephoto) + 2MP (ultrawide) |
| Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/960fps, gyro-EIS |
| Best 64 MP Camera phones price in India | |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Jeck |
|---|---|
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Best Gaming phones price in India | |
| Capacity | Non-Removable 5000 mAh Li-Po |
|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| USB | Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | under display |
| Quick Charging | Fast charging 68W |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in India | |