The upcoming Motorola Moto Edge S30 Pro is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.67 inches |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| RAM | 6GB / 8GB / 12GB |
| Storage | 64GB / 128GB / 256GB / 512GB |
| Front Camera | 60 MP |
| Primary Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP |

Display6.67 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 888+ |
RAM6GB / 8GB / 12GB |
Storage64GB / 128GB / 256GB / 512GB |
Front Camera60 MP |
Primary Camera50 MP + 50 MP + 2 MP |
Motorola Moto Edge S30 Pro price in India is expected to be from ₹ 34,990. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 888+ processor, 6GB / 8GB / 12GB of RAM, and 64GB / 128GB / 256GB / 512GB of storage.
Motorola Moto Edge S30 Pro is expected to have a screen size of 6.67 inches and weighing approximately 190 g (6.70 oz). This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 1080 x 2340 pixels.
Motorola Moto Edge S30 Pro packs Qualcomm Snapdragon 888+ processor and it will have Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo CPU an Adreno 660 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 50 MP + 50 MP + 2 MP and front camera of 60 MP (f/2.3, wide). Other camera features include Dual-LED flash, panorama, HDR
In connectivity, this model will include Bluetooth, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G.
Sensors included in Motorola Moto Edge S30 Pro are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Midnight Blue, Blue Vegan Leather, Iridescent Cloud |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, plastic back |
|---|---|
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 ratio |
|---|---|
| Pixel Density | 385 ppi density |
| Screen resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Screen size | 6.67 inches |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888+ |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 6GB / 8GB / 12GB |
| Best 6 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 64GB / 128GB / 256GB / 512GB |
| Best 64 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 60 MP (f/2.3, wide) |
| Primary camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP |
| Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/960fps, gyro-EIS |
| Best 64 MP Camera phones price in India | |
| Stand By | No |
|---|---|
| Talk Time | No |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| USB | Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 33W |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |