

Display6.67 inches |
ProcessorMediatek MT6762 Helio P35 (12 nm) |
RAM2 GB/3 GB |
Front Camera8 MP (f/2.0 |
Primary Camera13 MP |
Tecno Spark 9C price in India is expected to be from ₹ 11,800.
Tecno Spark 9C is expected to have a screen size of 6.67 inches and weighing approximately 190 g. This mobile will run on Android 12 (Go edition), HIOS 7.6 and will have a decent resolution of
720 x 1600 pixels. It will be of dimension 164.57 mm X 76 mm X 8.95 mm.
Tecno Spark 9C packs Mediatek MT6762 Helio P35 (12 nm) processor and it will have Octa-core (1.61 GHz Cortex A75 & X.X GHz Cortex A55) CPU an Mali-G57 MC2 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13 MP and front camera of 8 MP (f/2.0. Other camera features include Quad-LED flash, panorama, HDR
In connectivity, this model will include Call Records, Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, FM Radio, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G.
Sensors included in Tecno Spark 9C are: Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity.
+ Read More - Read Less| Colours | Morpheus Blue, Spruce Green, Magnet Black |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 (Go edition), HIOS 7.6 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Height | 164.57 mm |
|---|---|
| Thickness | 8.95 mm |
| Weight | 190 g |
| Width | 76 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Pixel Density | 269 ppi density |
| Screen resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen size | 6.67 inches |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P35 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1.61 GHz Cortex A75 & X.X GHz Cortex A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 2 GB/3 GB |
| Best 2 GB RAM phones price in India | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| External Storage | 32GB / 64GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Camera Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (f/2.0 |
| Primary camera | 13 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 16 MP Camera phones price in India | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in India | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 4500 mAh |
|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 15W |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |