The upcoming Vivo S10e is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.5 inches |
| Processor | MediaTek Dimensity 900 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB/256 GB |
| Front Camera | 44 MP (f/2.0 |
| Primary Camera | 64 MP (f/1.9 |

Display6.5 inches |
ProcessorMediaTek Dimensity 900 |
RAM8 GB |
Storage128 GB/256 GB |
Front Camera44 MP (f/2.0 |
Primary Camera64 MP (f/1.9 |
Vivo S10e price in India is expected to be from ₹ 34,982. This mobile is rumoured to be an excellent phone with MediaTek Dimensity 900 processor, 8 GB of RAM, and 128 GB/256 GB of storage.
Vivo S10e is expected to have a screen size of 6.5 inches and weighing approximately 173 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of AMOLED, 90 Hz refresh rate.
Vivo S10e packs MediaTek Dimensity 900 processor and it will have Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) CPU an Mali-G77 MC9 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 64 MP (f/1.9 and front camera of 44 MP (f/2.0. Other camera features include Dual-LED dual-tone
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1xEV-DO.
Sensors included in Vivo S10e are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Black, White, Gradient Blue |
|---|---|
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 173 g |
|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
|---|---|
| Pixel Density | 409 ppi density |
| Screen resolution | AMOLED, 90 Hz refresh rate |
| Screen size | 6.5 inches |
| Technology | AMOLED, 90Hz |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | microSD |
|---|---|
| Internal Storage | 128 GB/256 GB |
| Best 128 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone |
|---|---|
| Front Camera | 44 MP (f/2.0 |
| Primary camera | 64 MP (f/1.9 |
| Best 64 MP Camera phones price in India | |
| Capacity | 5000 mAh |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 33W |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |