The upcoming Vivo Y34s is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.58 inches |
| Processor | Mediatek Helio G90 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Front Camera | 16 MP |
| Primary Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP |

Display6.58 inches |
ProcessorMediatek Helio G90 |
RAM8 GB |
Storage128 GB |
Front Camera16 MP |
Primary Camera50 MP + 2 MP + 2 MP |
Vivo Y34s price in India is expected to be from ₹ 22,320. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Mediatek Helio G90 processor, 8 GB of RAM, and 128 GB of storage.
Vivo Y34s is expected to have a screen size of 6.58 inches and weighing approximately 182 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 1080 x 2408 pixels. It will be of dimension 164.2mm X 76.8mm X 8.0mm.
Vivo Y34s packs Mediatek Helio G90 processor and it will have Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 460 & 4xX.X GHz Kryo 460) CPU an Adreno 620 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 50 MP + 2 MP + 2 MP and front camera of 16 MP. Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Call Records, External Storage, Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Vivo Y34s are: Fingerprint (under display,)accelerometer, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | Red, Gray, Aurora |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Nano+Nano SIM |
| Height | 164.2mm |
|---|---|
| Thickness | 8.0mm |
| Weight | 182 g |
| Width | 76.8mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Form Factor | touch |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Screen size | 6.58 inches |
| Technology | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes, with Multi touch |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Mediatek Helio G90 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 460 & 4xX.X GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 620 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in India | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| External Storage | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 16 MP |
| Primary camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 64 MP Camera phones price in India | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in India | |
| Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 5G |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Fast charging |
| Sensors | Fingerprint (under display,)accelerometer, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in India | |