The price of iKall Z1 Pro start from in Pakistan, with the lowest price from 11th April 2022. This mobiles available in 1 variants 4 GB + 32 GB.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 5.45 inches |
| Front Camera | 5 MP |
| Primary Camera | 8 MP |

Display5.45 inches |
Front Camera5 MP |
Primary Camera8 MP |
iKall Z1 Pro have a screen size of 5.45 inches and weighing approximately 250 g. This mobile runs on Android v8.1 (Oreo) and has a decent resolution of 480 x 960 pixels.
In terms of camera, this model comes with rear camera of 8 MP and front camera of 5 MP.
In connectivity, this model included Call Records, Messaging, Phonebook, Audio Player, Games, Speakers, Video Player, Bluetooth, Browser, Edge, GPRS, GPS Facility, 3G, 4G.
+ Read MorePrice: iKall Z1 Pro price for its variant - 4 GB + 32 GB starts at PKR 18,464. The price for the other variants - are .Each variant delivers a balance of performance and storage to cater to different user needs, making it an ideal option for both moderate and heavy smartphone users. iKall Z1 Pro offers excellent flexibility and performance at competitive pricing. Choose the best option to suit your needs with detailed specifications and features.
| Details | Price | Storage | RAM |
|---|---|---|---|
| iKall Z1 Pro (4 GB + 32 GB) | PKR 18,464 | 32 GB | 4 GB |
| Device type | Smartphone |
|---|---|
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Sim | Dual Sim, GSM+GSM |
| Weight | 250 g |
|---|
| Aspect Ratio | 18:09 |
|---|---|
| Form Factor | Touch |
| Pixel Density | 197 ppi |
| Screen resolution | 480 x 960 pixels |
| Screen size | 5.45 inches |
| Technology | Color |
| Touchscreen | Yes, with Multitouch |
| Best 5.5 Inch phones price in Pakistan | |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
|---|
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Front Camera | 5 MP |
|---|---|
| Primary camera | 8 MP |
| Video Recording | No |
| Best 10 MP Camera phones price in Pakistan | |
| Audio Jack | 3.5mm Headphone Jack |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | No |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in Pakistan | |
| Capacity | Non-removable 4000 mAh battery |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Browser | Yes |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes |
| USB | Yes, microUSB |
| WLAN | Yes, with wifi-hotspot |
| Best USB Type C phones price in Pakistan | |
| 3G | Yes |
|---|---|
| 4G | Yes |